Terapia zajęciowa

Dom Pomocy Społecznej zapewnia mieszkańcom możliwość uczestnictwa w terapii zajęciowej, prowadzonej przez wykwalifikowanego instruktora. Głównym jej celem jest zachęcanie mieszkańców do utrzymania aktywności, rozwijania zainteresowań, ale również do poznawania nowych miejsc, ludzi, poszerzania swojej wiedzy. 

mieszkańcy DPS siedzą przy stole w świetlicy i kolorują obrazki

Mieszkańcy zapraszani są do uczestnictwa w różnych formach zajęć, które dostosowane są do indywidualnych możliwości uczestników.

Personel podejmuje starania, aby oferta wolnoczasowa była zróżnicowana i odpowiadała oczekiwaniom mieszkańców.
Zajęcia terapeutyczne prowadzone są przede wszystkim w świetlicy, gdzie każdego dnia 
mieszkańcy spotykają się również po to, aby wspólnie wypić kawę i porozmawiać. Na dobry początek dnia czytamy codzienną prasę, a następnie dyskutujemy o bieżących wydarzeniach z kraju i ze świata.

W ramach terapii zajęciowej wykonujemy m. in. ozdoby, które wykorzystywane są do dekoracji. Dotychczas mieszkańcy stworzyli wiele pięknych stroików i obrazków, które można podziwiać na ścianach, parapetach oraz stolikach w Domu. Przez cały rok dbamy również o kwiaty doniczkowe oraz przydomowe ogródki i klomby. Piękny i zadbany ogród jest chlubą naszego Domu, miejscem gdzie w okresie wiosenno – letnio – jesiennym przy dobrej pogodzie chętnie spędzamy czas obcując z przyrodą.
Prace wykonywane przez mieszkańców sprawiają, że w DPS jest kolorowo i przytulnie.

Jedną z ulubionych form terapii naszych mieszkańców jest kulinoterapia. W tą formę zajęć najchętniej włączają się Panie, dzieląc się przepisami oraz kulinarnymi doświadczeniami. Panowie natomiast chętnie delektują się przygotowanymi pysznościami.

W miarę możliwości organizujemy dla mieszkańców wyjazdy i wycieczki. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych instytucji publicznych oraz fundacji i stowarzyszeń mamy możliwość uczestniczyć w licznych wydarzeniach m. in. przeglądach artystycznych, piknikach integracyjnych, konkursach, marszach, spartakiadachy osób niepełnosprawnych, uroczystościach państwowych i religijnych (odpusty, drogi krzyżowe) oraz różnych spotkaniach integracyjnych. Uczestnictwo w takich wydarzeniach jest okazją do poznania nowych ludzi i miejsc, podtrzymywania relacji społecznych, rozwoju aktywności i zainteresowań oraz rozbudzania ciekawości świata.

Sprzyja utrzymaniu dobrego samopoczucia u mieszkańców, budzi w nich gotowość do prowadzenia aktywnego trybu życia, podejmowania i nawiązywania relacji interpersonalnych, niweluje lęk przed nieznanym. W naszym Domu zamieszkują osoby z różnych rejonów Polski. Poznanie środowiska lokalnego daje im poczucie bezpieczeństwa, przyczynia się do budowania przekonania o byciu częścią wspólnoty lokalnej.

Pragniemy, aby nasz Dom był bezpieczną przystanią dla mieszkańców. Zachęcamy naszych podopiecznych do podtrzymywania więzi interpersonalnych z rodzinami, znajomymi oraz lokalną społecznością. Chętnie zapraszamy do naszego Domu krewnych mieszkańców (co roku organizujemy dzień rodzin), lokalne grupy artystyczne, dzieci i młodzież z pobliskich szkół i przedszkoli. Kilkakrotnie w ciągu roku w naszym Domu odbywają się występy i przedstawienia prezentowane przez przedszkolaków, uczniów szkół oraz dorosłych działających w różnego rodzaju stowarzyszeniach i kołach.   

Na co dzień naszych mieszkańców odwiedzają wolontariusze, którzy swoja obecnością i życzliwością wspierają ich w codziennym funkcjonowaniu, dają poczucie bycia potrzebnymi i ważnymi. Odwiedziny krewnych, młodzieży i dzieci sprzyja utrzymaniu więzi i relacji międzypokoleniowych, uczą szacunku i wsparcia dla drugiego człowieka niezależnie od wieku.

Wszystkie działania personelu zmierzają do budowania w DPS przyjaznej, rodzinnej atmosfery, zachęcania Mieszkańców do wzajemnego wspierania się, pomagania sobie, okazywania życzliwości i szacunku. W codziennej pracy dążymy, aby jesień życia naszych mieszkańców była pogodna, aktywna i szczęśliwa.

Przewiń na górę
Skip to content