6 grudnia - Mikołajki w DPS

W poniedziałek z samego rana w DPS zjawił się św. Mikołaj. Zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi przed wejściem zdezynfekował ręce i sanie, założył maskę i z upominkami odwiedził wszystkich mieszkańców. 

10 grudnia - podsumowanie Konkursu Plastycznego “Bawimy się w teatr”

W piątek odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego „Bawimy się w teatr”, organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorlicach. W ramach współpracy z biblioteką, mieszkanki DPS podczas terapii zajęciowej wykonali lalki inspirowane twórczością Astrid Lindgren, które zostały przekazane jako dar dla gorlickich dzieci.

Realizacja zadań w ramach Modułu IV programu "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi"

W 2021 roku Powiat Gorlicki pozyskał  z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”, środki finansowe na dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Jednym z realizatorów programu i beneficjentem przyznanego dofinansowania jest Dom Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 30 w Gorlicach.

DPS w oparciu o umowy z dnia 06.09.2021r. oraz 06.10.2021r. otrzymał dodatkowe wsparcie w wysokości:

  • 47 911,00zł – na wyposażenie ogrodu otaczającego DPS w urządzenia techniczne umożliwiające organizowanie aktywności na świeżym powietrzu w celu poprawy kondycji niepełnosprawnych mieszkańców DPS, którzy przebyli zakażenie wirusem COVID-19. W ramach przyznanego dofinansowania w ogrodzie ulokowano altany ogrodowe i urządzenia do wykonywania ćwiczeń ruchowych i umysłowych umożliwiających rehabilitację psychofizyczną na otwartej przestrzeni.
  • 17 089,00zł – na zakup wyposażenia, na potrzeby mieszkańców DPS, którzy przebyli zakażenie wirusem COVID-19. Realizacja projektu ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa sanitarnego w jednostce.

14 września - wycieczka autokarowa do Starego Sącza

We wtorek wybraliśmy się na wycieczkę do Starego Sącza. Zwiedziliśmy enklawę przyrodniczą bobrowisko, a następnie pojechaliśmy zobaczyć ołtarz papieski. W programie wycieczki znalazł się również pyszny obiad w Domu Pielgrzyma.

18 sierpnia - grill w ogrodzie DPS

Z okazji zbliżającego się końca wakacji postanowiliśmy zorganizować grill w ogrodzie DPS. Na życzenie mieszkańców w menu znalazła się karkówka marynowana w domowej przyprawie.

12 sierpnia - spacer do parku miejskiego

Na życzenie mieszkańców wybraliśmy się do pobliskiego parku na spacer. Tradycyjnie odwiedziliśmy parkową kawiarenkę, aby ochłodzić się pysznymi lodami.

7 sierpnia - jubileusz 100 rodzin mieszkanki DPS

W sierpniu świętowaliśmy rocznicę setnych urodzin mieszkanki DPS. Pani Maria z ogromną radością i wzruszeniem przyjmowała odwiedziny i życzenia wszelkiej pomyślności. W dniu swojego wyjątkowego święta wspominała minione lata swojego życia, racząc gości ciekawymi historiami z dawnych lat. 

29 lipca - kino plenerowe w ogrodzie DPS

W czwartkowy lipcowy wieczór mieszkańcy spotkali się w ogrodzie DPS, aby wspólnie obejrzeć jeden z najpiękniejszych filmów o miłości pt. „Pamiętnik”, którego scenariusz powstał na postawie książki autorstwa Nicholasa Sparksa.

Realizacja projektu Narodowego Funduszu Zdrowia pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo – leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19"

Dom Pomocy Społecznej przystąpił do realizacji projektu Narodowego Funduszu Zdrowia pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo – leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19”
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt przewiduje wypłatę wynagrodzeń dla zatrudnionych pielęgniarek za okres wrzesień 2020r. do grudzień 2020r. Łączna wysokość otrzymanego grantu wynosi: 10.224,72 zł .

2 lipca - udział w Wielkim Odpuście Tuchowskim

Po rocznej przerwie spowodowanej wirusem COVID-19, ponownie zawitaliśmy w Tuchowie, gdzie odbywał się Wielki Odpust. Mieszkańcy wzięli udział w mszy św. dla seniorów i chorych, a następnie zwiedzili bazylikę i odwiedzili stragany, aby zakupić pamiątki.

24 czerwca - wyjazd do kina "Kolory"

Mieszkańcy naszego Domu uwielbiają seanse filmowe, dlatego postanowiliśmy zorganizować wyjście do kina. Na początek w kinowej kawiarence posmakowaliśmy pysznej domowej pizzy i lemoniady z dodatkiem kwiatu bzu. Potem obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Chłopiec z burzy”, opowiadający historię przyjaźni samotnego chłopca z pelikanem. 

19 czerwca - piknik w parku miejskim

W sobotę wybraliśmy się do pobliskiego parku na weekendowy piknik. W parkowej kawiarni wypiliśmy pyszną kawę, zjedliśmy lody i gofry. Mieszkańcy chętnie spacerowali w cieniu drzew, które niosły ochłodę w ten upalny dzień. Potem opalali się na kocach, grali w badmintona, obserwowali przyrodę.  

Alzheimer – rozumiem - wspieram – kampania informacyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich i Alzheimer Polska realizują informacyjno – edukacyjną kampanię społeczną pn. „Alzheimer – rozumiem – wspieram”, która ma na celu zwiększenie wiedzy o chorobach otępiennych, w tym o chorobie Alzheimera, a także o potrzebach osób żyjących z chorobą otępienną i ich opiekunów rodzinnych.

Osoby zainteresowane tematem prosimy o zapoznanie się z materiałami informacyjnymi:

link do broszury po kliknięciu w logo kampanii znajdujące się poniżej.

1 czerwca – Dzień Dziecka

W poprzednich latach w naszym  Domu bardzo często gościły przedszkolaki z sąsiedniego przedszkola Sióstr Służebniczek. Umilali czas naszym mieszkańcom prezentując występy artystyczne, m.in. Jasełka, akademie z okazji uroczystości państwowych. Niestety, ze względu na panującą w kraju sytuację zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem, ze względów bezpieczeństwa wizyty w DPS zostały wstrzymane. Mieszkańcy jednak nie zapomnieli o swoich małych sąsiadach i z okazji ich święta przygotowali piękny, papierowy tort z ukrytymi słodkościami.  

styczeń – maj – terapia zajęciowa w DPS

Mieszkańcy każdego dnia chętnie przychodzą na świetlicę, aby uczestniczyć w terapii zajęciowej. Pani Kasia stara się, aby każdy miał ciekawe zajęcie i mógł rozwijać swoje pasje oraz talenty. Przed świętami Mieszkańcy zajmowali się wykonywaniem ozdób wielkanocnych oraz dekorowaniem jajek, które zostały poświęcone w Wielką Sobotę. Panie uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, przygotowując puszyste gofry, muffinki i desery czekoladowe, a panowie zajmowali się renowacją i malowaniem mebli. Dla Mieszkańców, którzy lubią wykonywać precyzyjne prace, p. Kasia zaplanowała nową formę zajęć polegającą na tzw. „malowaniu po numerach” i wyklejaniu prac techniką haftu diamentowego. Dzięki zaangażowaniu uczestników terapii w ostatnim czasie powstało wiele pięknych ozdób, które zostały wykorzystane do aranżacji wnętrza Domu.

kwiecień - maj - spacery w parku

Zachęceni pierwszymi słonecznymi dniami tegorocznej wiosny, postanowiliśmy odwiedzić pobliski park. Mieszkańcy chętnie spacerowali alejkami, podziwiali rośliny i drzewa, wypatrywali wiewiórek, które już zdążyły obudzić się z zimowego snu. Odwiedziliśmy również parkową kawiarenkę, gdzie wypiliśmy kawę i zjedliśmy pyszne lody. Potem ogrzewaliśmy się nad rzeką w promieniach słońca.

8 marca - Dzień Kobiet

Drugi poniedziałek marca był w naszym Domu wyjątkowo miły, a to za sprawą niespodzianki, jaką uczestnicy terapii zajęciowej przygotowali dla wszystkich kobiet. Panie z tutejszego Domu w dniu swojego święta zostały obdarowane serdecznymi życzeniami zdrowia, szczęścia i pomyślności oraz poczęstowane pysznym czekoladowym ciastem domowej roboty.

11 lutego - Tłusty Czwartek - zabawa walentynkowo-karnawałowa

W ostatni tłusty czwartek tegorocznego karnawału Mieszkańcy bawili się podczas zabawy karnawałowo – walentynkowej. Na stołach królowały oponki, pączki, tłuste przekąski oraz domowa pizza. Po pysznym poczęstunku Mieszkańcy ruszyli na parkiet, aby zrzucić nadprogramowe kalorie.

9 lutego- kulinoterapia - oponki z serem

Od wielu lat tradycyjnie w ostatnich dniach karnawału w ramach terapii zajęciowej Panie pieką domowe oponki z serem. Mieszkańcy uwielbiają te pyszne, tłuste smakołyki, nic więc dziwnego, że pachnące wypieki szybko znikały ze stołów.

28 stycznia - kulinoterapia - chrust

W oczekiwaniu na najtłustszy czwartek w roku terapeutka zajęciowa wraz z Mieszkankami postanowiła przygotować chrust. Panie zagniotły ciasto, wykroiły porcje, usmażyły i obsypały smakołyki cukrem pudrem. Sądząc po uśmiechach mieszkańców wypieki bardzo się udały.

21 stycznia - kolędowanie w DPS

W styczniowe, czwartkowe popołudnie mieszkańcy spotkali się w ogrodzie zimowym Domu, aby wspólnie kolędować. Przy akompaniamencie pana Kazimierza, który pięknie zagrał na akordeonie, mieszkańcy śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” i wiele innych.

Przewiń na górę
Skip to content